Непрофесіоналізм, дилетантство чи антикорупційна імпотенція?

Саме такі асоціації викликали реформи Міністерства охорони здоров'я в експерта ГО "Майдан охорони здоров'я України" Андрія Вернигори, що оприлюднені у відповідному ессе на порталі "Maidan.info".
Читаю захоплені відгуки про Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я, яка була підготовлена за участі зарубіжних експертів та громадськості України. Читаю та не можу зрозуміти – а що саме викликає таке несамовите захоплення різноманітних експертів-коментаторів?
Ця концепція, у разі її затвердження має стати одним з найбільш важливих документів, якими керуватиметься керівництво МОЗ.
Зокрема, у цьому документі йдеться про:“…Визначення державного гарантованого пакету медичних послуг, у якому передбачено чіткий перелік послуг, які надаються громадянам безоплатно…”
В якості аргумента наводиться ствердження, що наша “умовно-безкоштовна” система насправді давно перетворилася цілковито на платну (тобто – констатується факт того, що суб’єкти державної політики у сфері охорони здоров’я протягом останніх років регулярно та систематично допускали злочинну бездіяльність, що призвело до руйнування раніше створеної системи безоплатного надання медичної допомоги, але при цьому не піднімається питання про притягнення винних осіб до відповідальності). Паралельно в документі зазначається, що чіткий розподіл послуг на платні та безоплатні дозволить запобігти корупції у медичній сфері.
У мене є питання – яким чином розподіл послуг на платні та безоплатні дозволить запобігти корупції у медичній сфері???
Давайте розберемо на умовному простому прикладі запалення апендициту.
Діючі особи:
Пацієнт – середньостатистичний українець, не найбідніший, але й не багатій. Рівень доходів – 6 000 грн./місяць;
Лікар-корупціонер – чоловік середнього віку, непоганий фахівець, має автомобіль середнього класу, дві квартири середнього класу в столиці, двоє дітей навчаються в медичному ВУЗі на платному відділенні.
1. До розподілу послуг на платні та безоплатні:
Пацієнт: - Лікарю, у мене біль в правій нижній частині живота…
Лікар-корупціонер: - (проводить безоплатну діагностику) Все ясно, апендицит. Треба оперувати…
Пацієнт: - Що для цього потрібно?
Лікар-корупціонер: - Треба сплатити благодійний внесок до нашої лікарні в сумі 500 грн., Ви ж розумієте, що держава нас взагалі не підтримує і все таке…
Пацієнт: - Так…
Лікар-корупціонер: - Потім придбати медикаменти та витратні матеріали (голки та нитки) на операцію, бо у нас окрім йоду та фурациліну взагалі нічого немає. Ось Вам перелік на 4 000 грн.
Пацієнт: - Так…
Лікар-корупціонер: - Потім дівчатам-санітаркам на операції приблизно 500 грн., анестезіологу “за роботу” 1 000 грн. Головному лікарю треба занести 1 000 грн.. щоб у мене не було потім проблем. За перебування в стаціонарі санітаркам 200 грн. за кожний день, це приблизно 3-4 дні. Ну і мені щось… Але мені – то вже самі вирішуйте після операції, я ж все розумію…
Пацієнт: - (подумки виділив лікарю-корупціонеру ще 1 000 грн. за роботу) Так, виходить близько 9 000 грн. Я знайду гроші, давайте готуватися до операції…
2. Після розподілу послуг на платні та безоплатні:
Пацієнт: - Лікарю, у мене біль в правій нижній частині живота…
Лікар-корупціонер: - (проводить безоплатний поверхневий огляд вказівним пальцем) Все ясно, апендицит. Треба оперувати…
Пацієнт: - Що для цього потрібно?
Лікар-корупціонер: - Спочатку треба внести в касу лікарні завдаток в сумі 3 000 грн., який буде зарахований у вартість перебування протягом 3-х діб у стаціонарі по закінченню операції. Без цього, за нашими внутрішніми нормативними актами, ми не маємо права навіть розпочати процес підготовки до операції…
Пацієнт: - Так…
Лікар-корупціонер: - Після внесення завдатку, ми безоплатно проводимо діагностику та саму операцію, так як це входить до переліку гарантованих державою безоплатних послуг.
Пацієнт: - Так…
Лікар-корупціонер: - Тепер про ліки та витратні матеріали. Ви ж розумієте - держава не може за бюджетні кошти закуповувати їх в повному обсязі та належної якості. У тих знеболюючих препаратах, якими нас забезпечують, широкий спектр побічних дій – серце може не витримати, тому що часто доводиться збільшувати дозування. Нитки взагалі незрозумілої якості – постійно рвуться, погано виймаються з рани після її заживлення… Антибіотики нам поставляють ще ті, якими в радянські часи лікувалися… Якщо Вас влаштовує – так і буде. Але чи потрібні Вам ускладнення безпосередньо під час операції та в післяопераційний період? Якщо ні – ось Вам перелік препаратів та витратних матеріалів належної якості на 4 000 грн.
Пацієнт: - Так…
Лікар-корупціонер: - Тепер ще одне. Ми можемо за один день провести лише дві таких операції. У нас вже є два апендицита на завтра. Одного, в принципі, можна перенести на післязавтра (подумки – той пенсіонер майже нічого не платить, хай потерпить), але це необхідно погодити з головним лікарем - 1 000 грн.
Пацієнт: - Добре, у мене сильно болить, чекати не має сенсу…
Лікар-корупціонер: - Це все. “За роботу”офіційно нікому нічого сплачувати не потрібно – це прямо прописано в переліку безоплатних послуг, гарантованих державою. У нас же ж відбулася реформа! Але чисто по-людські я Вам рекомендую виділити анестезіологу близько 1 000 грн. та дівчатам-санітаркам на операції приблизно 500 грн. за їх роботу, це звичайно не обов’язково (у нас же реформа!!!), але пам’ятайте, що вони безпосередньо будуть мені допомагати під час операції, від їх ставлення до виконання своїх функціональних обов’язків багато чого залежить. А мені – то вже самі вирішуйте після операції, я ж все розумію…
Пацієнт: - (подумки погодився придбати ліки та витратні матеріали належної якості, виділив анестезіологу 1 000 грн., дівчатам-санітаркам 500 грн. та лікарю-корупціонеру 1 000 грн. “за роботу”) Так, виходить близько 10500 грн. Я знайду гроші, давайте готуватися до операції…
А тепер я повторюю своє питання – яким чином розподіл послуг на платні та безоплатні дозволить запобігти корупції у медичній сфері???
Якщо лікар був корупціонером, то він ним і залишиться, ніяким чином затвердження переліку безоплатних послуг на це не зможе вплинути.
Як на мене, то визначення переліку медичних послуг, які надаються громадянам безоплатно призведе не до знищення корупції. Це призведе до легалізації корупції шляхом узаконення платних послуг. І якщо раніше такі побори в лікарнях однозначно були незаконними і називалися – “корупція”, то в результаті проведення “реформи”офіційно з’явиться ще один перелік послуг - які надаються громадянам платно, тобто - побори не зникнуть, вони просто перенесуться до законної площини та стануть називатися не “корупція”, а офіційний платіж.
Якось дивно виглядає боротьба з корупцією, направлена не на викорінення корупції, а на її легалізацію, чи не так?
Посудіть самі - який механізм дії такого розподілу медичних послуг на безоплатні та платні безпосередньо на корупцію? При цьому - від якого руйнівного фактору корупція в медичних установах повинна зникнути після запровадження такого розподілу?
Тепер відповідь на раніше поставлене питання - розподіл послуг на платні та безоплатні абсолютно ніяким чином не дозволить запобігти корупції у медичній сфері. Цього недостатньо.
Отже - "реформатори" нас дурять. Тепер треба розбиратися – дурять через власний непрофесіоналізм та нездатність до системного вирішення проблеми (антикорупційну імпотенцію), чи це відбувається свідомо і має прихований підтекст?

"ПОДІЛЬСЬКИЙ ВІСНИК"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар